Ešte koncom novembra 2022 sa v Jasnej konal dvojdňový pracovný seminár Slovenského plastikárskeho klastru. Účastníkmi boli členovia SPK a pozvaní inovátori – zástupcovia viacerých vysokých škôl, plastikárske firmy, poradenské firmy v oblasti spracovania polymérov, zástupcovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, spoločnosti vyvíjajúce virtuálnu realitu, firmy produkujúce autonómne autá, spoločnosti zaoberajúce sa cirkulárnou ekonomikou a iní.
Jednoznačne rezonovali NOVÉ TECHNOLÓGIE, automatizácia, robotizácia a ekonomická efektivita výroby, spojené so spracovaním polymérov a produktov plastárov. Prednášali predovšetkým mladí vzdelaní ľudia so záujmom pohnúť našu ekonomiku a spoločnosť vpred. Pracujú a vyvíjajú nové produkty na Slovensku.
Potenciál na Slovensku je, len potrebujeme kvalifikovanú silu, ktorá by nové technologické výdobytky dokázala využívať a vedela oceniť ich pomoc vo výrobe a vývoji. Richard Martin Tekeľ za Esox-plast a J. Majerský z Wittmanu priblížili novinky plastikárskeho sveta z Dusseldorfu z veľtrhu K (K-show je najväčší veľtrh pre plastikárinu na svete). Ukázali nám zariadenia a technológie, vďaka ktorým sme si mysleli, že science fiction žijeme priamo na seminári. M. Krajčí z Technodatu s kolegom rozprávali o ich ponúkaných programovacích možnostiach pre výrobu, spracovanie plastov, ale aj pre výučbu alebo kvalitatívnu kontrolu vo firmách alebo na školách.
Na druhý deň si ich virtuálnu realitu vyskúšali žiaci 3.S, naši dualisti, na vlastnej koži. Zaujala ich. Okrem toho vývojové a virtuálne možnosti dokážu zjednodušiť a dopodrobna ukázať, napr. čo obsahuje vstrekovacia forma, ktoré časti na čo slúžia, či ako fungujú jednotlivé prvky. Je preto ideálne, že v Esoxe vidia hotový produkt. Môžu si naň siahnuť a pritom sa o ňom učiť novou inšpirujúcou formou. Týmto atraktívnym spôsobom získavajú aj nové zručnosti a spôsobilosti.
Ďalšie zaujímavé témy boli venované novým plastom, ktoré v súčasnosti poskytnú lacnejšiu náhradu starších materiálov s porovnateľnými vlastnosťami, resp. parametrami uľahčujúcimi výrobu. Ak máte chuť zhliadnuť paralelný dopravník alebo iné vychytávky z veľtrhu K – pozrite si videá na našej stránke www.esox-plast.sk
Veľmi zaujímavou témou bol výstup z projektu SPK - PERCY. Richard M. Tekeľ ako zástupca SPK /Esox-plast, s.r.o. je stálym členom/ predniesol veľmi zaujímavé možnosti spolupráce firiem, škôl a iných subjektov zaoberajúcich sa „recykláciou“ a cirkulárnou ekonomikou. PERCY prepája subjekty z EÚ so zahraničnými firmami a spoločnosťami v štátoch – Kanada, USA, India a Izrael.